Haber

Polonya mühimmat üretim kapasitesini artıracak

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkesinin Ukrayna’yı daha fazla desteklemek için mühimmat üretim kapasitesini artıracağını söyledi.

Morawiecki, Avrupa Birliği (AB) İç Pazar Komisyonu Üyesi Thierry Breton ile Polonya’nın güneydoğusundaki Nowa Deba kasabasında bir araya geldi.

Avrupa’nın mühimmat konusunda daha fazla üretime ihtiyacı olduğunun altını çizen Morawiecki, “Stoklarımızı yenilemek istiyoruz. Ana hedefimiz bu. Cephane envanterimizi de genişletmek istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Mühimmat üreticilerinin kapasitelerini artırmak için çalışacaklarını ifade eden Morawiecki, “Rusya her gün 20 bin ila 50 bin mermi atıyor. Ukrayna ise ‘daha isabetli’ de olsa 2 bin ila 6 bin mermi ile karşılık veriyor. Yani hedef Polonya’yı ekstra sadık kılmak, stokları yenilemek ve bu tür bir kapasite oluşturmak.” dedi.

Polonya’nın silah ve mühimmat üretiminde mükemmel yetkinliğe sahip olduğunu vurgulayan Morawiecki, “Thierry Breton ile yaptığımız anlaşma doğrultusunda Avrupa’dan gelen parayı kullanarak üretimi artırabildiğimiz için mutluyum.” söz konusu.

haber-bulanik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu