Haber

Çin’de 1.7 milyon yıl öncesine ait gizemler keşfediliyor

KUNMING, 21 Temmuz (Xinhua) — Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaletinde 80’den fazla araştırmacı, Cuma günü ünlü Yuanmou insan kazı alanında en son arkeolojik kazı çalışmalarına başladı. Araştırmacılar, bölgede yaklaşık 1,7 milyon yıl öncesine ait çözülmemiş gizemleri araştırıyorlar.

Yeni kazı alanının güneydoğu kesiminde 200 metrekarelik bir alanı kapsaması planlanıyor.

Çinli arkeologlar 1965 yılında Yuanmou adam arkeolojik kazı alanında hominin türünden iki diş fosili bulduktan sonra, bölge “Doğulu insan atalarının memleketi” olarak bilinmeye başlandı.

1973 yılında bölgede 16 modül taş eşya ortaya çıkarılmış ve bazı kalıntılar yer altına bırakılmıştır. Keşifler, Yuanmou adamının alet yapabildiğini ve o dönemde ateşten yararlanmalarının mümkün olduğunu gösteriyor.

Bu son kazıdan önce araştırmacılar, kazı alanı ve çevresinde antik insan ve paleolitik arkeoloji üzerine üç aşamalı özel bir araştırma ve keşif çalışmasını tamamladılar. Alanda yapılacak son kazı başkanı Ruan Qijun, ön araştırmalarda 600’den fazla taş parça ve 640’tan fazla hayvan fosili ortaya çıkarıldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu